Croydex Amalfi Three Function Shower Handset
SKU: AM250241
Sure to make a real splash, this simple shower head offers an easy way to instantly refresh your bathroom.
Whether you are looking for a refreshing morning rinse or a relaxing evening steam, this essential accessory has got you covered with a choice of three spray patterns.
Boasting a contemporary chrome finish, this sleek accessory is sure to suit any décor.
Features & benefits
- Three function handset with rub clean nozzles
- Universal ½” B.S.P. connection
- Ideal for all shower types
IDAM250241
Kitchens & Bathrooms > Showering > Shower Heads & Valves > Croydex Amalfi Three Function Shower Handset
https://www.jewson.co.uk/p/amalfi-three-function-shower-handset-AM250241
Sure to make a real splash, this simple shower head offers an easy way to instantly refresh your bathroom.
Whether you are looking for a refreshing morning rinse or a relaxing evening steam, this essential accessory has got you covered with a choice of three spray patterns.
Boasting a contemporary chrome finish, this sleek accessory is sure to suit any décor.
Features & benefits
- Three function handset with rub clean nozzles
- Universal ½” B.S.P. connection
- Ideal for all shower types
Specifications
| Product Name | Croydex Amalfi Three Function Shower Handset |
| Brand | Croydex |
| Product Type | Shower Heads |
| Manufacturer Name | Croydex |
| Manufacturer Part Number | AM250241 |
| EAN | 5012044103536 |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Amalfi |
| Model Number | AM250241 |
| Colour | Chrome |
| Pack Quantity | 1 |
| Recyclable | No |
| Renewable | No |
| Age Restricted Product | No |
| Product Width | 83 mm |
| Product Weight | 135 g |
| Product Height | 223 mm |
| Product Depth | 83 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |