American White Oak Planed 44 x 95mm
SKU: HWP44095
American White Oak Planed 44 x 95mm (T x W) Natural is a precision machined hardwood with a smooth surface and square edges.
Features & benefits
- Available in various lengths
- Machined from high quality American white oak
IDHWP44095
Timber > Mouldings & Planed Timber > Planed Timber > American White Oak Planed 44 x 95mm
https://www.jewson.co.uk/p/american-white-oak-planed-44-x-95mm-HWP44095
American White Oak Planed 44 x 95mm (T x W) Natural is a precision machined hardwood with a smooth surface and square edges.
Features & benefits
- Available in various lengths
- Machined from high quality American white oak
Specifications
| Product Name | American White Oak Planed 44 x 95mm |
| Brand | Unbranded |
| Product Type | PSE American White Oak |
| Manufacturer Name | Unbranded |
| Manufacturer Part Number | HWP44095 |
| Materials | American White Oak |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Colour | Natural |
| Application | Internal Joinery |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | North America |
| Finish | Planed |
| Recyclable | Yes |
| Renewable | Yes |
| Product Height | 95 mm |
| Thickness | 44 mm |
| Species | American White Oak |
Downloads
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |