Ancon Low Thermal Conductivity Wall Tie for 176-200mm TEPLO-BF-2 325mm
SKU: CITW0322
The AnconTeplo-BF-2 325mm is suitable for cavities from 176-200mm and is manufactured from pultruded basalt fibres. This material has a thermal conductivity of only 0.7W/mK which can be shown in U-value calculations to reduce insulation thickness and wall footprint.
Features & benefits
- The Ancon Teplo-BF features moulded safety ends that offer improved buildability and mortar bond strength
- The Ancon Teplo range has BBA approval and can be used in line with NHBC standards
IDCITW0322
Building Materials > Builders Metalwork > Wall & Frame Ties > Ancon Low Thermal Conductivity Wall Tie for 176-200mm TEPLO-BF-2 325mm
https://www.jewson.co.uk/p/ancon-low-thermal-conductivity-wall-tie-for-176-200mm-teplo-bf-2-325mm-CITW0322
The AnconTeplo-BF-2 325mm is suitable for cavities from 176-200mm and is manufactured from pultruded basalt fibres. This material has a thermal conductivity of only 0.7W/mK which can be shown in U-value calculations to reduce insulation thickness and wall footprint.
Features & benefits
- The Ancon Teplo-BF features moulded safety ends that offer improved buildability and mortar bond strength
- The Ancon Teplo range has BBA approval and can be used in line with NHBC standards
Specifications
| Product Name | Ancon Low Thermal Conductivity Wall Tie for 176-200mm TEPLO-BF-2 325mm |
| Brand | Ancon |
| Product Type | Wall Ties |
| Manufacturer Name | Leviat |
| Manufacturer Part Number | TEPLO-BF-2 325mm |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Wall Ties |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Length | 325 mm |
| Cavity Width | 200 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |