Ancon Low Thermal Conductivity Wall Tie for 200mm Teplo-L-5 265mm
SKU: CITW0319
The Teplo-L-Tie is ideal where a low thermal conductivity restraint fixing is required between a masonry outer leaf and an in-situ structure. The body is manufactured from basalt fibres set in a resin matrix and features a stainless steel upstand at one end with a 7mm diameter fixing hole. This tie is suitable for a 200mm cavity, features a moveable o-ring drip to prevent water crossing the cavity and can be used with the black Teplo-Clip where insulation is to be retained.
Features & benefits
- Low thermal conductivity restraint fixing
- Independently tested and approved by the BBA
IDCITW0319
Building Materials > Builders Metalwork > Wall & Frame Ties > Ancon Low Thermal Conductivity Wall Tie for 200mm Teplo-L-5 265mm
https://www.jewson.co.uk/p/ancon-low-thermal-conductivity-wall-tie-for-200mm-teplo-l-5-265mm-CITW0319
The Teplo-L-Tie is ideal where a low thermal conductivity restraint fixing is required between a masonry outer leaf and an in-situ structure. The body is manufactured from basalt fibres set in a resin matrix and features a stainless steel upstand at one end with a 7mm diameter fixing hole. This tie is suitable for a 200mm cavity, features a moveable o-ring drip to prevent water crossing the cavity and can be used with the black Teplo-Clip where insulation is to be retained.
Features & benefits
- Low thermal conductivity restraint fixing
- Independently tested and approved by the BBA
Specifications
| Product Name | Ancon Low Thermal Conductivity Wall Tie for 200mm Teplo-L-5 265mm |
| Brand | Ancon |
| Product Type | Wall Ties |
| Manufacturer Name | Leviat |
| Manufacturer Part Number | Teplo-L-5 265mm |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Wall Ties |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Length | 265 mm |
| Diameter | 5 mm |
| Cavity Width | 200 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |