Ancon ST1 Type 1 Heavy Duty Wall Tie 275mm L Chrome
SKU: CIWT1275
Ancon ST1 Type 1 Heavy Duty Wall Tie 275mm L Chrome allows additional embedment in the inner leaf to keep the tie horizontal during the build. The product is suitable for 151-175mm cavity. The product is designed with multiple drips that can be used in partial fill cavities.
Features & benefits
- Multiple drips preventing water transfer
- Corrosion resistant
IDCIWT1275
Building Materials > Builders Metalwork > Wall & Frame Ties > Ancon ST1 Type 1 Heavy Duty Wall Tie 275mm L Chrome
https://www.jewson.co.uk/p/ancon-st1-type-1-heavy-duty-wall-tie-275mm-l-chrome-CIWT1275
Ancon ST1 Type 1 Heavy Duty Wall Tie 275mm L Chrome allows additional embedment in the inner leaf to keep the tie horizontal during the build. The product is suitable for 151-175mm cavity. The product is designed with multiple drips that can be used in partial fill cavities.
Features & benefits
- Multiple drips preventing water transfer
- Corrosion resistant
Specifications
| Product Name | Ancon ST1 Type 1 Heavy Duty Wall Tie 275mm L Chrome |
| Brand | Ancon |
| Manufacturer Name | Leviat |
| Manufacturer Part Number | ST1275BOX |
| Compliance Approvals | CE Marked |
| Materials | Stainless steel |
| Colour | Chrome |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Length | 275 mm |
| Cavity Width | 150 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |