Ancon Staifix Double Triangular Wall Tie 200mm L
SKU: CIWT0072
Ancon Staifix Double Triangular Wall Tie 200mm L is manufactured from stainless steel. Designed to secure wall skins to external wall up to a height of 15m. Provides external structural integrity to excess force.
Features & benefits
- Has low thermal conductivity
- Corrosion resistant
IDCIWT0072
Building Materials > Builders Metalwork > Wall & Frame Ties > Ancon Staifix Double Triangular Wall Tie 200mm L
https://www.jewson.co.uk/p/ancon-staifix-double-triangular-wall-tie-200mm-l-CIWT0072
Ancon Staifix Double Triangular Wall Tie 200mm L is manufactured from stainless steel. Designed to secure wall skins to external wall up to a height of 15m. Provides external structural integrity to excess force.
Features & benefits
- Has low thermal conductivity
- Corrosion resistant
Specifications
| Product Name | Ancon Staifix Double Triangular Wall Tie 200mm L |
| Brand | Ancon |
| Manufacturer Name | Leviat |
| Manufacturer Part Number | DT200BOX |
| Compliance Approvals | CE Marked |
| Materials | Stainless steel |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Length | 200 mm |
| Cavity Width | 75 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |