Ancon Staifix Type 4 Housing Tie is suitable for both external walls and internal separating walls. Type 4 housing tie suitable for cavities from 151-175mm.
Ancon Staifix HRT4 300 Pack of 250
SKU: CIWT0269
Features & benefits
- Manufactured from stainless steel ensuring maximum durability and stability
- Has a multi-drip feature to prevent moisture travelling across the cavity
- Corrosion resistant
- Specially designed safety ends prevent injury
IDCIWT0269
Building Materials > Builders Metalwork > Wall & Frame Ties > Ancon Staifix HRT4 300 Pack of 250
https://www.jewson.co.uk/p/ancon-staifix-hrt4-300-CIWT0269
Ancon Staifix Type 4 Housing Tie is suitable for both external walls and internal separating walls. Type 4 housing tie suitable for cavities from 151-175mm.
Features & benefits
- Manufactured from stainless steel ensuring maximum durability and stability
- Has a multi-drip feature to prevent moisture travelling across the cavity
- Corrosion resistant
- Specially designed safety ends prevent injury
Specifications
| Product Name | Ancon Staifix HRT4 300 Pack of 250 |
| Brand | Ancon |
| Product Type | Housing Ties |
| Manufacturer Name | Leviat |
| Manufacturer Part Number | HRT4300BOX |
| EAN | 502354045231 |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Housing Ties |
| Colour | Silver |
| Pack Quantity | 250 |
| Finish | Chrome |
| Recyclable | Yes |
| Product Width | 51.5 mm |
| Product Weight | 0.025 kg |
| Product Height | 3.1 mm |
| Product Length | 300 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |