Antinox Premium Surface Protection Board 1.2m x 0.6m - Pack of 10
SKU: SW190001
The Antinox Premium Surface Protection Board is a tough and trusted trade sheet now compact and easy to carry. Always at your side, it is conveniently sized for all your decorating, DIY and internal trade needs. Lightweight, waterproof, flexible and easy to transport.
Features & benefits
- Lightweight, making it quick easy to transport and set up
- Flexible and easy to cut to rapidly to protect any site/space
- Waterproof and impact resistant - key to creating an effective protective layer
- Multipurpose sheets designed for almost every surface
- Recycled and reusable to limit cost and your environmental impact
- Suitable for domestic use
IDSW190001
Painting & Decorating > Cleaning & Preparation > Surface Protection > Antinox Premium Surface Protection Board 1.2m x 0.6m - Pack of 10
https://www.jewson.co.uk/p/antinox-premium-surface-protection-board-1-2m-x-0-6m-pack-of-10-SW190001
The Antinox Premium Surface Protection Board is a tough and trusted trade sheet now compact and easy to carry. Always at your side, it is conveniently sized for all your decorating, DIY and internal trade needs. Lightweight, waterproof, flexible and easy to transport.
Features & benefits
- Lightweight, making it quick easy to transport and set up
- Flexible and easy to cut to rapidly to protect any site/space
- Waterproof and impact resistant - key to creating an effective protective layer
- Multipurpose sheets designed for almost every surface
- Recycled and reusable to limit cost and your environmental impact
- Suitable for domestic use
Specifications
| Product Name | Antinox Premium Surface Protection Board 1.2m x 0.6m - Pack of 10 |
| Brand | Antinox |
| Product Type | Surface Protections |
| Manufacturer Name | Swiftec |
| Manufacturer Part Number | 190001-POS |
| EAN | 5060427040077 |
| Materials | Polypropylene |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Colour Family | Blacks |
| Colour | Black |
| Application | Interior |
| Pack Quantity | 10 |
| Country Of Origin | France |
| Coverage | 7.2 m2 |
| Recyclable | Yes |
| Renewable | Yes |
| Product Width | 600 mm |
| Product Weight | 0.18 kg |
| Product Length | 1200 mm |
| Thickness | 2 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |