Arden Tarpaulin 3.5m x 5.4m Blue
SKU: CPL65014
Arden Tarpaulin 3.5m x 5.4m Blue
Features & benefits
- Waterproof
- Tear resistant
- Metal Eyelets
IDCPL65014
Tools & Fixings > Hand Tools > Tarpaulins, Ropes & Rubble Sacks > Arden Tarpaulin 3.5m x 5.4m Blue
https://www.jewson.co.uk/p/arden-tarpaulin-3-5m-x-5-4m-blue-CPL65014
Arden Tarpaulin 3.5m x 5.4m Blue
Features & benefits
- Waterproof
- Tear resistant
- Metal Eyelets
Specifications
| Product Name | Arden Tarpaulin 3.5m x 5.4m Blue |
| Brand | Arden |
| Product Type | Tarpaulins |
| Manufacturer Name | Chain Products Ltd |
| Manufacturer Part Number | TARPLD1 |
| Materials | Polypropylene |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Tarpaulins |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | China |
| Product Width | 3500 mm |
| Product Height | 10 mm |
| Product Length | 5400 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |