Armstead Trade Acrylic Eggshell 5L Magnolia
SKU: LDA59228
Armstead Trade Acrylic Eggshell Magnolia 5L is a professional quality, tough emulsion ideal for high traffic areas. The product comes in a 5L tub and has a coverage of about 15m2 per litre with a drying time of 4 hours. It features condensation resistance, which prevents the penetration of water vapour into the surface and has a great flow, which can be applied easily to the surface.
Features & benefits
- Prevents penetrating of stains into the surface
- Low odour makes it eco-friendly
- Weatherproof
- Provides excellent adhesion which is ideal for sharp edges
IDLDA59228
Painting & Decorating > Paint > Interior Paint > Armstead Trade Acrylic Eggshell 5L Magnolia
https://www.jewson.co.uk/p/armstead-trade-acrylic-eggshell-5-litres-magnolia-LDA59228
Armstead Trade Acrylic Eggshell Magnolia 5L is a professional quality, tough emulsion ideal for high traffic areas. The product comes in a 5L tub and has a coverage of about 15m2 per litre with a drying time of 4 hours. It features condensation resistance, which prevents the penetration of water vapour into the surface and has a great flow, which can be applied easily to the surface.
Features & benefits
- Prevents penetrating of stains into the surface
- Low odour makes it eco-friendly
- Weatherproof
- Provides excellent adhesion which is ideal for sharp edges
Specifications
| Product Name | Armstead Trade Acrylic Eggshell 5L Magnolia |
| Brand | Armstead Trade |
| Product Type | Wall & Ceiling Paints |
| Manufacturer Name | AkzoNobel |
| Manufacturer Part Number | 5218591 |
| EAN | 5010212592281 |
| Compliance Approvals | BS 6150 |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Colour Family | Beiges/Creams |
| Colour | Magnolia |
| Application | Internal |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Holland |
| Finish | Eggshell |
| Coverage | 16 m2 |
| Product Width | 184 mm |
| Product Weight | 7.537 kg |
| Product Length | 184 mm |
| Product Depth | 232 mm |
| Volume | 5 l |
| Drying Time | 4 hours |
| Area Of Application | Most Surfaces |
| Application Method | Roller |
| Cleaning Up | Water and Detergent |
| VOC | VOC_Low |
Downloads
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |