Armstead Trade Anti-Slip Floor Paint 5L Yellow
SKU: LDA59217
Armstead Trade Anti-Slip Floor Paint Yellow 5L is a solvent based liquid with stainproof barrier. Applied at a coverage rate of 8m2 with the help of roller, brush or spray. Requires drying time of 60 minutes. It is used to high walls and ceilings internally. Featured with slip resistant properties.
Features & benefits
- Low odour making it environmentally friendly
- Weatherproof
IDLDA59217
Painting & Decorating > Paint > Specialist Paint > Armstead Trade Anti-Slip Floor Paint 5L Yellow
https://www.jewson.co.uk/p/armstead-trade-anti-slip-floor-paint-5-litres-yellow-LDA59217
Armstead Trade Anti-Slip Floor Paint Yellow 5L is a solvent based liquid with stainproof barrier. Applied at a coverage rate of 8m2 with the help of roller, brush or spray. Requires drying time of 60 minutes. It is used to high walls and ceilings internally. Featured with slip resistant properties.
Features & benefits
- Low odour making it environmentally friendly
- Weatherproof
Specifications
| Product Name | Armstead Trade Anti-Slip Floor Paint 5L Yellow |
| Brand | Armstead Trade |
| Product Type | Floor Paints |
| Manufacturer Name | AkzoNobel |
| Manufacturer Part Number | 5218569 |
| EAN | 5010212592175 |
| Compliance Approvals | BS 6150 |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Colour | Yellow |
| Application | Internal/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Holland |
| Coverage | 12 m2 |
| Product Width | 184 mm |
| Product Weight | 7.537 kg |
| Product Length | 184 mm |
| Product Depth | 232 mm |
| Volume | 5 l |
| Drying Time | 1 hour |
| Area Of Application | Metal |
| Application Method | Brush |
| Cleaning Up | Water and Detergent |
| VOC | VOC_High |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |