Armstead Trade Vinyl Matt Paint 5L White
SKU: LDA59313
Armstead Trade Vinyl Matt 5 litres of white paint is a professional quality, matt emulsion that minimises surface imperfections. Suitable for all normal interior and ceiling surfaces. This product is particularly suited for large job applications in commercial, institutional and industrial structures.
Features & benefits
- Excellent opacity
- Reduces surfaces imperfections
- Water based solution
IDLDA59313
Painting & Decorating > Paint > Interior Paint > Armstead Trade Vinyl Matt Paint 5L White
https://www.jewson.co.uk/p/armstead-trade-vinyl-matt-5-litres-white-LDA59313
Armstead Trade Vinyl Matt 5 litres of white paint is a professional quality, matt emulsion that minimises surface imperfections. Suitable for all normal interior and ceiling surfaces. This product is particularly suited for large job applications in commercial, institutional and industrial structures.
Features & benefits
- Excellent opacity
- Reduces surfaces imperfections
- Water based solution
Specifications
| Product Name | Armstead Trade Vinyl Matt Paint 5L White |
| Brand | Armstead Trade |
| Product Type | Wall & Ceiling Paints |
| Manufacturer Name | AkzoNobel |
| Manufacturer Part Number | 5218684 |
| EAN | 5010212593134 |
| Warranty Period | 12 months |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Colour Family | Whites |
| Colour | White |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Matt |
| Coverage | 14 m2/l |
| Product Width | 184 mm |
| Product Weight | 7.537 kg |
| Product Length | 184 mm |
| Product Depth | 232 mm |
| Volume | 5 l |
| Drying Time | 4 hours |
| Application Method | Brush or roller |
| Number of Coats | 2021-04-02 |
| Cleaning Up | Remove as much paint as possible from the equipment before cleaning with water |
Downloads
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |