ARRONE AR-E138F/42K-A4 Brass
SKU: H8718548
ARRONE stainless steel lever handle set on rose for interior doors:
Features & benefits
- Material: Stainless steel grade 304
- Bearing: Fixed/movable
- Connection: Solid spindle with eccentric hole on both ends
- Base: Stainless steel
- Fixing: Bolt through and wood screws
- Testing: Included in a successful fire test to BS EN 1634 Part 1. Assessed for use on 30 and 60 minutes timber fire doors
IDH8718548
Doors & Joinery > Ironmongery > Knobs & Handles > ARRONE AR-E138F/42K-A4 Brass
https://www.jewson.co.uk/p/arrone-ar-e138f42k-a4-brass-H8718548
ARRONE stainless steel lever handle set on rose for interior doors:
Features & benefits
- Material: Stainless steel grade 304
- Bearing: Fixed/movable
- Connection: Solid spindle with eccentric hole on both ends
- Base: Stainless steel
- Fixing: Bolt through and wood screws
- Testing: Included in a successful fire test to BS EN 1634 Part 1. Assessed for use on 30 and 60 minutes timber fire doors
Specifications
| Product Name | ARRONE AR-E138F/42K-A4 Brass |
| Brand | Arrone |
| Product Type | Lever on Rose |
| Manufacturer Name | Hoppe UK Ltd |
| Manufacturer Part Number | 87108548 |
| EAN | 5051358054042 |
| Compliance Approvals | ISO 9001 |
| Materials | Stainless Steel |
| Commercial Or Domestic Use | Domestic |
| Model Number | AR461/10-SP-PVD |
| Application | Door Hardware |
| BS EN Fire rating/performance classifications | FD 30 & FD 60 |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | China |
| Applicable Standards | BS EN 1634 |
| Finish | Brass |
| Product Width | 6 mm |
| Product Weight | 450 g |
| Product Height | 54 mm |
| Product Length | 140 mm |
| Bolt Through Fixing | Yes |
| Handle use | Internal |
| Handle Style | Round Rose |
| Diameter of Rose | 54 mm |
| Body Base Material | Stainless Steel |
| Length of Handle | 140 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |