Bahco Wide Jaw Adjustable Wrench 8"
SKU: THBAH903
The Bahco Wide Jaw 8" Adjustable Wrench is made from hardened carbon steel with a phosphated finish
Features & benefits
- Hardened carbon steel with a phosphated finish
- 40% wider jaw opening compared to standard wrenches
- Jaw opening measurement scale
- Fitted with a comfort grip handle
- Ideal for plumbers
IDTHBAH903
Tools & Fixings > Hand Tools > Plumbing Tools > Bahco Wide Jaw Adjustable Wrench 8"
https://www.jewson.co.uk/p/bahco-adjustable-wrench-218mm-l-silver-THBAH903
The Bahco Wide Jaw 8" Adjustable Wrench is made from hardened carbon steel with a phosphated finish
Features & benefits
- Hardened carbon steel with a phosphated finish
- 40% wider jaw opening compared to standard wrenches
- Jaw opening measurement scale
- Fitted with a comfort grip handle
- Ideal for plumbers
Specifications
| Product Name | Bahco Wide Jaw Adjustable Wrench 8" |
| Brand | Bahco |
| Product Type | Wrenches |
| Manufacturer Name | Bahco |
| Manufacturer Part Number | BAH9031 |
| EAN | 7314150110988 |
| Range | Fixing Tools |
| Model Number | BAH9031 |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Spain |
| Product Width | 67 mm |
| Product Weight | 0.45 kg |
| Product Height | 16 mm |
| Product Length | 223 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |