Bahco Coping Saw 165mm
SKU: THSAN301
The Bahco Coping Saw 165mm is ideal for cutting curves, slots and intricate shapes and the blade can be turned through 360º to cut any curve
Features & benefits
- Nickel plated solid steel profile frame
- Orange lacquered, wooden beech handle
- Blade can be turned through 360º to cut any curve
- Ideal for cutting curves, slots and intricate shapes
IDTHSAN301
Tools & Fixings > Hand Tools > Woodworking Hand Tools > Bahco Coping Saw 165mm
https://www.jewson.co.uk/p/bahco-coping-saw-165mm-THSAN301
The Bahco Coping Saw 165mm is ideal for cutting curves, slots and intricate shapes and the blade can be turned through 360º to cut any curve
Features & benefits
- Nickel plated solid steel profile frame
- Orange lacquered, wooden beech handle
- Blade can be turned through 360º to cut any curve
- Ideal for cutting curves, slots and intricate shapes
Specifications
| Product Name | Bahco Coping Saw 165mm |
| Brand | Bahco |
| Product Type | Saws |
| Manufacturer Name | Bahco |
| Manufacturer Part Number | BAH301 |
| EAN | 7311518001384 |
| Product Width | 140 mm |
| Product Weight | 0.261 kg |
| Product Height | 29 mm |
| Product Length | 307 mm |
| Blade Size | 165 mm |
| Handle | Wooden |
| Range | Coping Saws |
| Model Number | BAH301 |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | GERMANY |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |