Barrier Safety Tape 500m x 75mm Red and White
SKU: PM214833
Barrier safety tape that can be used to mark out hazards as necessary.
Features & benefits
- Rolls in handy dispenser box
- Diagonal stripes for easier visibility
IDPM214833
Tools & Fixings > Access Equipment > Site Fencing > Barrier Safety Tape 500m x 75mm Red and White
https://www.jewson.co.uk/p/barrier-tape-redwhite-500m-x-75mm-PM214833
Barrier safety tape that can be used to mark out hazards as necessary.
Features & benefits
- Rolls in handy dispenser box
- Diagonal stripes for easier visibility
Specifications
| Product Name | Barrier Safety Tape 500m x 75mm Red and White |
| Brand | Defiance |
| Manufacturer Name | Defiance |
| Manufacturer Part Number | 1030007085 |
| Warranty Period | 12 months |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Barrier Tape |
| Colour | Red / White |
| Application | Interior / External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Width | 75 mm |
| Product Length | 500 m |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |