BG 800 Series 50A Pull Cord Ceiling Shower Switch Double Pole White
SKU: EL803000
This 50A BG pull cord ceiling switch has a square edge Urea base and is ideal for isolating shower units in bathrooms. It features double pole switching, a low-power LED, mechanical ON/OFF indicator, an earth terminal in the base and multiple knockouts for surface wiring. Supplied with 1.5m cord.
Features & benefits
- 50A Pull Cord Ceiling Shower Switch: For safe isolation of shower units. Double pole switching for additional safety.
- Suitable for Bathroom Installations: A low power LED indicator is clearly visible, backed up by a mechanical ON/OFF indicator. Supplied with a 1.5m cord.
- Anti-Microbial Properties: The base is made from white moulded urea material with inherent anti-microbial properties. Screw caps complete a clean satin finish.
- Versatile Wiring Options: Multiple knockouts ideal for surface mounting, with an earth terminal in the base for additional safety.
- 25 Year Warranty
- Certified to BS EN60669-01 safety standards.
IDEL803000
Electrics & Plumbing > Electrical > Switches & Sockets > BG 800 Series 50A Pull Cord Ceiling Shower Switch Double Pole White
https://www.jewson.co.uk/p/bg-electrical-ceiling-switch-45a-double-pole-neon-white-EL803000
This 50A BG pull cord ceiling switch has a square edge Urea base and is ideal for isolating shower units in bathrooms. It features double pole switching, a low-power LED, mechanical ON/OFF indicator, an earth terminal in the base and multiple knockouts for surface wiring. Supplied with 1.5m cord.
Features & benefits
- 50A Pull Cord Ceiling Shower Switch: For safe isolation of shower units. Double pole switching for additional safety.
- Suitable for Bathroom Installations: A low power LED indicator is clearly visible, backed up by a mechanical ON/OFF indicator. Supplied with a 1.5m cord.
- Anti-Microbial Properties: The base is made from white moulded urea material with inherent anti-microbial properties. Screw caps complete a clean satin finish.
- Versatile Wiring Options: Multiple knockouts ideal for surface mounting, with an earth terminal in the base for additional safety.
- 25 Year Warranty
- Certified to BS EN60669-01 safety standards.
Specifications
| Product Name | BG 800 Series 50A Pull Cord Ceiling Shower Switch Double Pole White |
| Brand | BG Electrical |
| Product Type | Switches |
| Manufacturer Name | BG Electrical |
| Manufacturer Part Number | 803-01 |
| EAN | 5021166803002 |
| Compliance Approvals | BS EN 60669-01 |
| Warranty Period | 25 years |
| Materials | Plastic |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Shower Switches |
| Colour | White |
| Application | Interior |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | China |
| Finish | Chrome |
| Voltage | 250 V |
| Recyclable | Yes |
| Renewable | Yes |
| Product Width | 57.5 mm |
| Product Height | 86 mm |
| Product Length | 86 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |