BG Insulation Tape 19mm x 20m Reel Black
SKU: ELITBK20
This black insulation tape is made from strong and durable flame retardant PVC. Perfect for electrical installations, commercial wiring projects and home DIY. The lack of adhesive makes self-amalgamating tape easy to remove, making it ideal for repair and maintenance work.
Features & benefits
- Used for insulating wires and cable identification
- Flame retardant PVC
- Reel size 19mm x 20m
- Strong and durable
IDELITBK20
Electrics & Plumbing > Electrical > Cables & Cable Management > BG Insulation Tape 19mm x 20m Reel Black
https://www.jewson.co.uk/p/bg-electrical-insulation-tape-reel-20m-x-19mm-black-ELITBK20
This black insulation tape is made from strong and durable flame retardant PVC. Perfect for electrical installations, commercial wiring projects and home DIY. The lack of adhesive makes self-amalgamating tape easy to remove, making it ideal for repair and maintenance work.
Features & benefits
- Used for insulating wires and cable identification
- Flame retardant PVC
- Reel size 19mm x 20m
- Strong and durable
Specifications
| Product Name | BG Insulation Tape 19mm x 20m Reel Black |
| Brand | BG Electrical |
| Product Type | Insulation Tapes |
| Manufacturer Name | BG Electrical |
| Manufacturer Part Number | EITB20/1-BG |
| EAN | 5050765108553 |
| Materials | PVC |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Colour | Black |
| Application | Interior |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | China |
| Product Width | 19 mm |
| Product Length | 20 m |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |