BioScapes WildPod Mini Biodiversity Planter
WildPod Mini enables you to create a compact wildlife haven, anywhere. Combining 10 habitats, the WildPod Mini is designed to support a wide range of species, from hoverflies to hedgehogs, within an attractive garden planter. A convenient solution for supporting nature and increasing biodiversity where space is limited. Lightweight and quick to assemble. Easily positioned for maximum effect. WildPod Mini includes:
- Hedgehog house
- Bee hotel
- Butterfly house
- Amphibian refuge
- Invertebrate hotel
- Rot hole
- Dead wood zone
- Wet habitat reservoir
- Soil habitat
- Contains a range of habitats to attract wildlife and support primary species
- Made from responsibly sourced, untreated timber
- Quick and easy to install
- Creates a self-contained ecosystem
- Suitable for use as a stand-alone feature or as part of a rewilding project
WildPod Mini enables you to create a compact wildlife haven, anywhere. Combining 10 habitats, the WildPod Mini is designed to support a wide range of species, from hoverflies to hedgehogs, within an attractive garden planter. A convenient solution for supporting nature and increasing biodiversity where space is limited. Lightweight and quick to assemble. Easily positioned for maximum effect. WildPod Mini includes:
- Hedgehog house
- Bee hotel
- Butterfly house
- Amphibian refuge
- Invertebrate hotel
- Rot hole
- Dead wood zone
- Wet habitat reservoir
- Soil habitat
- Contains a range of habitats to attract wildlife and support primary species
- Made from responsibly sourced, untreated timber
- Quick and easy to install
- Creates a self-contained ecosystem
- Suitable for use as a stand-alone feature or as part of a rewilding project
| Product Name | BioScapes WildPod Mini Biodiversity Planter |
| Brand | BioScapes |
| Product Type | Planter |
| Manufacturer Name | Rolawn Ltd |
| Manufacturer Part Number | WILDPODMINI |
| EAN | 5060094341163 |
| Materials | Wood |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Colour Family | Browns |
| Colour | Brown |
| Application | External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Recyclable | Yes |
| Renewable | No |
| Product Width | 600 mm |
| Product Weight | 11.9 kg |
| Product Height | 350 mm |
| Product Length | 560 mm |
This product will be delivered directly by the supplier. They may contact you to discuss delivery times and dates.
| Delivered directly by Rolawn |
Delivery takes 10 days.This will be confirmed in the checkout. |
Your location may affect the delivery charge. Please enter your postcode for an accurate price at checkout. |
| Click & Collect | Click & Collect is not available for this item. Our trusted supplier will deliver directly to you. |