Birtley HD90 Supergalv Cavity Wall Steel Lintel 3000 x 232 x 280mm
SKU: BLHS0930
Birtley Heavy Duty Supergalv Cavity Wall Lintel 3000 x 232 x 280mm (L x H X W) is manufactured from mild steel. Load bearing capacity is at 30kN/m. The insulation is of expanded polystyrene that comes with a BREEAM rating A+. Has superior corrosion protection due to the supergalv coating over the hot dip galvanisation. This feature increases the life expectancy and the durability of the lintel.
Features & benefits
- Manufactured from strutural grade steels: S275JR/S355JR to EN10025-2:2004
- Galvanized after fabrication to BS EN 1461:2009 for unrivalled corrosion resistance
- All external cavity wall lintels are insulated with expanded polystyrene to BS EN 13163 to reduce thermal bridging
- Plaster key to inner leaf
- Rainwater drip feature to outer leaf
IDBLHS0930
Building Materials > Lintels > Steel Lintels > Birtley HD90 Supergalv Cavity Wall Steel Lintel 3000 x 232 x 280mm
https://www.jewson.co.uk/p/birtley-heavy-duty-supergalv-cavity-wall-lintel-3000x-232mm-BLHS0930
Birtley Heavy Duty Supergalv Cavity Wall Lintel 3000 x 232 x 280mm (L x H X W) is manufactured from mild steel. Load bearing capacity is at 30kN/m. The insulation is of expanded polystyrene that comes with a BREEAM rating A+. Has superior corrosion protection due to the supergalv coating over the hot dip galvanisation. This feature increases the life expectancy and the durability of the lintel.
Features & benefits
- Manufactured from strutural grade steels: S275JR/S355JR to EN10025-2:2004
- Galvanized after fabrication to BS EN 1461:2009 for unrivalled corrosion resistance
- All external cavity wall lintels are insulated with expanded polystyrene to BS EN 13163 to reduce thermal bridging
- Plaster key to inner leaf
- Rainwater drip feature to outer leaf
Specifications
| Product Name | Birtley HD90 Supergalv Cavity Wall Steel Lintel 3000 x 232 x 280mm |
| Brand | Birtley |
| Manufacturer Name | Birtley |
| Manufacturer Part Number | HD90 |
| Compliance Approvals | CE Marked |
| Materials | Steel |
| Range | Cavity Wall Steel Lintel |
| Colour | Chrome |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Galvanised |
| Product Width | 280 mm |
| Product Weight | 17.6 kg |
| Product Height | 232 mm |
| Product Length | 3000 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |