Birtley LA Single Leaf External Wall Steel Lintel 1800mm
SKU: JK158375
Birtley Standard Duty External Wall Lintel 1800 x 89mm (L x H) Galvanised, is manufactured from steel making it strong. It is designed as a single leaf external wall lintel, which is used to support the outer leaf of the cavity wall construction. This incorporates a cavity or damp proof membrane to direct water within the wall or cavity outside through weep holes.
Features & benefits
- Corrosion resistant
- Improves thermal performance of the walls
IDJK158375
Building Materials > Lintels > Steel Lintels > Birtley LA Single Leaf External Wall Steel Lintel 1800mm
https://www.jewson.co.uk/p/birtley-steel-single-leaf-external-wall-lintel-1800mm-JK158375
Birtley Standard Duty External Wall Lintel 1800 x 89mm (L x H) Galvanised, is manufactured from steel making it strong. It is designed as a single leaf external wall lintel, which is used to support the outer leaf of the cavity wall construction. This incorporates a cavity or damp proof membrane to direct water within the wall or cavity outside through weep holes.
Features & benefits
- Corrosion resistant
- Improves thermal performance of the walls
Specifications
| Product Name | Birtley LA Single Leaf External Wall Steel Lintel 1800mm |
| Brand | Birtley |
| Manufacturer Name | Birtley |
| Manufacturer Part Number | LA |
| Compliance Approvals | ISO 14001 |
| Materials | Steel |
| Range | External Wall Steel Lintel |
| Colour | Grey |
| Application | External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Galvanised |
| Product Height | 89 mm |
| Product Length | 1800 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |
Alternative Products
Below are some suggested alternatives for the product you are looking to buy. Please note that you are responsible for determining whether the alternative product is suitable for the purpose for which you intend to use them.