Birtley Timber Frame Cavity Wall Lintel 1350 x 108mm Galvanised
SKU: BLTF5013
Birtley Timber Frame Cavity Wall Lintel 1350 x 108mm (L x H) Galvanised, is manufactured from steel making it strong. It is used to span an opening in a wall or between two vertical supports. Lintel incorporates integral insulation, with rust protection system that ensures longevity.
Features & benefits
- Corrosion resistant
- Improves thermal performance of the walls
IDBLTF5013
Building Materials > Lintels > Steel Lintels > Birtley Timber Frame Cavity Wall Lintel 1350 x 108mm Galvanised
https://www.jewson.co.uk/p/birtley-timber-frame-cavity-wall-lintel-1350-x-108mm-galvanised-BLTF5013
Birtley Timber Frame Cavity Wall Lintel 1350 x 108mm (L x H) Galvanised, is manufactured from steel making it strong. It is used to span an opening in a wall or between two vertical supports. Lintel incorporates integral insulation, with rust protection system that ensures longevity.
Features & benefits
- Corrosion resistant
- Improves thermal performance of the walls
Specifications
| Product Name | Birtley Timber Frame Cavity Wall Lintel 1350 x 108mm Galvanised |
| Brand | Birtley |
| Manufacturer Name | Birtley |
| Manufacturer Part Number | TF50 |
| Compliance Approvals | ISO 14001 |
| Materials | Steel |
| Colour | Grey |
| Application | External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Galvanised |
| Product Height | 108 mm |
| Product Length | 1350 mm |
| Cavity Width | 100 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |
Alternative Products
Below are some suggested alternatives for the product you are looking to buy. Please note that you are responsible for determining whether the alternative product is suitable for the purpose for which you intend to use them.