BLM Copper Strip 20m x 50 x 0.6mm
SKU: PBLD0355
BLM Copper Strip 20m x 50 x 0.6mm (L x W x T) is used for fixing lead sheets. It is used to prevent wind lift of the free edges of lead sheets and flashings in exposed areas. The copper strips are cut to clips with tin snips and crimped round the lead sheet with seaming pliers.
Features & benefits
- Weatherproof
- Resistant to atmospheric corrosion
IDPBLD0355
Building Materials > Roofing > Roof Flashings & Fixings > BLM Copper Strip 20m x 50 x 0.6mm
https://www.jewson.co.uk/p/blm-copper-strip-20m-x-50-x-0-6mm-PBLD0355
BLM Copper Strip 20m x 50 x 0.6mm (L x W x T) is used for fixing lead sheets. It is used to prevent wind lift of the free edges of lead sheets and flashings in exposed areas. The copper strips are cut to clips with tin snips and crimped round the lead sheet with seaming pliers.
Features & benefits
- Weatherproof
- Resistant to atmospheric corrosion
Specifications
| Product Name | BLM Copper Strip 20m x 50 x 0.6mm |
| Brand | BLM |
| Product Type | Roofing Fixings |
| Manufacturer Name | British Lead Mills |
| Manufacturer Part Number | 355 |
| Compliance Approvals | ISO 14001 |
| Materials | Copper |
| Application | External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Recyclable | Yes |
| Product Width | 50 mm |
| Product Length | 20 m |
| Thickness | 0.6 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |