BLM Wood Roll 1200 x 50mm
SKU: PBLD4045
BLM Wood Roll 1200 x 50mm (L x Dia) is made from treated soft wood timber, which makes it strong and long lasting. The sheets are arranged around the wood roll in a cloak design to provide a weather tight joint. The wood roll that has been treated is immersed with wood preservative, consisting of fungicides, insecticides and water repellent.
Features & benefits
- Waterproof
- Aids to resist wind lift
IDPBLD4045
Building Materials > Roofing > Roof Flashings & Fixings > BLM Wood Roll 1200 x 50mm
https://www.jewson.co.uk/p/blm-wood-roll-1200-x-50mm-PBLD4045
BLM Wood Roll 1200 x 50mm (L x Dia) is made from treated soft wood timber, which makes it strong and long lasting. The sheets are arranged around the wood roll in a cloak design to provide a weather tight joint. The wood roll that has been treated is immersed with wood preservative, consisting of fungicides, insecticides and water repellent.
Features & benefits
- Waterproof
- Aids to resist wind lift
Specifications
| Product Name | BLM Wood Roll 1200 x 50mm |
| Brand | BLM |
| Product Type | Roofing Wood Rolls |
| Manufacturer Name | British Lead Mills |
| Manufacturer Part Number | 4045 |
| EAN | 5023520040450 |
| Compliance Approvals | EN 14783:2013 |
| Materials | Timber |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Length | 1200 mm |
| Diameter | 50 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |