Bosch Auger Bit 235 x 16mm
SKU: TABAB630
Bosch Auger Bit 235 x 16mm (L x Dia) comes with working length of 170mm. The drill bit has an optimised scoring spur that provides accurate holes. Designed with a hexagonal shank system, the drill bit works with all drill drivers that has a 13mm chuck.
Features & benefits
- Quick precision drilling because of heavy duty self feeding tip
- High break resistance
- Size: 16mm
- Finish: Polished Steel
- Pack of 1
IDTABAB630
Tools & Fixings > Power Tool Accessories > Drill Bits > Bosch Auger Bit 235 x 16mm
https://www.jewson.co.uk/p/bosch-auger-bit-235-x-16mm-TABAB630
Bosch Auger Bit 235 x 16mm (L x Dia) comes with working length of 170mm. The drill bit has an optimised scoring spur that provides accurate holes. Designed with a hexagonal shank system, the drill bit works with all drill drivers that has a 13mm chuck.
Features & benefits
- Quick precision drilling because of heavy duty self feeding tip
- High break resistance
- Size: 16mm
- Finish: Polished Steel
- Pack of 1
Specifications
| Product Name | Bosch Auger Bit 235 x 16mm |
| Brand | Bosch |
| Product Type | Drill Bits |
| Manufacturer Name | Bosch |
| Manufacturer Part Number | 2608597630 |
| EAN | 3165140183390 |
| Compliance Approvals | ISO 14001 |
| Materials | Steel |
| Colour | Silver |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Germany |
| Finish | Polished Steel |
| Product Length | 235 mm |
| Diameter | 16 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |