Bosch CYL-3 Concrete Drill Bit 100 x 6.50mm Chrome
SKU: TABSP661
The Bosch CYL-3 Concrete Drill Bit 100 x 6.50mm (L x Dia) Chrome is a cutting tool that is used to create holes that are circular cross section. The working length of the product is 60mm. Manufactured from fine grade carbide, this product ensures durability and offers the best wear resistance. A special blend of carbide is developed and manufactured by Bosch to withstand regular use and is wear resistant when working with concrete. The drill bit provides long-lasting performance in drilling for fixations used on abrasive materials such as concrete and natural stone. To ensure the quality of the drill bit, the product bears the test mark of PGM Masonry Drill Bit Association Board.
Features & benefits
- Dust removal and friction reduction due to 2 channel U-shape design
- Manufactured from carbide ensures durability
- Material blend ensures high wear resistance
IDTABSP661
Tools & Fixings > Power Tool Accessories > Drill Bits > Bosch CYL-3 Concrete Drill Bit 100 x 6.50mm Chrome
https://www.jewson.co.uk/p/bosch-cyl-3-concrete-drill-bit-100-x-6-50mm-chrome-TABSP661
The Bosch CYL-3 Concrete Drill Bit 100 x 6.50mm (L x Dia) Chrome is a cutting tool that is used to create holes that are circular cross section. The working length of the product is 60mm. Manufactured from fine grade carbide, this product ensures durability and offers the best wear resistance. A special blend of carbide is developed and manufactured by Bosch to withstand regular use and is wear resistant when working with concrete. The drill bit provides long-lasting performance in drilling for fixations used on abrasive materials such as concrete and natural stone. To ensure the quality of the drill bit, the product bears the test mark of PGM Masonry Drill Bit Association Board.
Features & benefits
- Dust removal and friction reduction due to 2 channel U-shape design
- Manufactured from carbide ensures durability
- Material blend ensures high wear resistance
Specifications
| Product Name | Bosch CYL-3 Concrete Drill Bit 100 x 6.50mm Chrome |
| Brand | Bosch |
| Product Type | Drill Bits |
| Manufacturer Name | Robert Bosch |
| Manufacturer Part Number | 2608597661 |
| EAN | 3165140186735 |
| Materials | Carbide |
| Range | Masonry Drill Bits |
| Colour | Chrome |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | China |
| Product Width | 41 mm |
| Product Weight | 0.17 kg |
| Product Height | 6 mm |
| Product Length | 100 mm |
| Diameter | 6.5 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |