Bosch Drilling Percussion Bit 85mm Silver
SKU: TABSP659
The Bosch Drilling Percussion Bit 85mm L Silver transmits the vibrations produced by the drilling machine into hard materials, thereby drilling the concrete. The product drills up to 1000 W and has a longer operational life. It is manufactured from carbide making it extremely hard. The product has a working length up to 50mm. The drilling percussion bit has a faster drill speed in concrete, it could also be used with an impact resistant hammer for drilling bits. It is the best-suited equipment for fixing holes in natural and artificial stone, masonry and limestone.
Features & benefits
- Minimal material between a twin-cut chase allows conduits to be fitted
- Silver percussion offers longer operational life
- Hand-held rotary percussive drill for drilling into unreinforced concrete
- Suitable for both small and larger diameter holes
- Hammer action assists in penetrating
- Made of carbide makes it strong
- Feature of a diamond drill or core cutter to see separate entries
- Conforms to ISO 5468
IDTABSP659
Tools & Fixings > Power Tool Accessories > Drill Bits > Bosch Drilling Percussion Bit 85mm Silver
https://www.jewson.co.uk/p/bosch-drilling-percussion-bit-85mm-silver-TABSP659
The Bosch Drilling Percussion Bit 85mm L Silver transmits the vibrations produced by the drilling machine into hard materials, thereby drilling the concrete. The product drills up to 1000 W and has a longer operational life. It is manufactured from carbide making it extremely hard. The product has a working length up to 50mm. The drilling percussion bit has a faster drill speed in concrete, it could also be used with an impact resistant hammer for drilling bits. It is the best-suited equipment for fixing holes in natural and artificial stone, masonry and limestone.
Features & benefits
- Minimal material between a twin-cut chase allows conduits to be fitted
- Silver percussion offers longer operational life
- Hand-held rotary percussive drill for drilling into unreinforced concrete
- Suitable for both small and larger diameter holes
- Hammer action assists in penetrating
- Made of carbide makes it strong
- Feature of a diamond drill or core cutter to see separate entries
- Conforms to ISO 5468
Specifications
| Product Name | Bosch Drilling Percussion Bit 85mm Silver |
| Brand | Bosch |
| Product Type | Drill Bits |
| Manufacturer Name | Robert Bosch |
| Manufacturer Part Number | 2608597659 |
| EAN | 3165140186711 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Carbide |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Masonry Drill Bits |
| Colour | Silver |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Germany |
| Product Width | 45 mm |
| Product Weight | 0.01 kg |
| Product Height | 5 mm |
| Product Length | 85 mm |
| Diameter | 5.5 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |