Bosch GAS 18V-10L Professional Dust Extractor 18V 10L Bare Unit
SKU: TPBOSP93
The GAS 18V-10L Professional is Bosch's Cordless 18V L-Class Vacuum Cleaner with full suction power. It features a rotational airflow technology that prevents the filters from clogging and provides persistent and uninterrupted suction power. The vacuum's lightweight and compact design enables easy transportation and storage. The bag-less design and numerous accessories (included) make it ideal for a variety of dry as well as wet applications.
Features & benefits
- Rotational airflow technology prevents the filters from clogging for persistent and uninterrupted suction power
- Lightweight and compact design for easy transportation and storage
- Bag-less design
- Includes numerous accessories
- Ideal for wet and dry applications
IDTPBOSP93
Tools & Fixings > Power Tools > Workshop Tools > Bosch GAS 18V-10L Professional Dust Extractor 18V 10L Bare Unit
https://www.jewson.co.uk/p/bosch-gas-18v-10-l-professional-cordless-dust-extractor-TPBOSP93
The GAS 18V-10L Professional is Bosch's Cordless 18V L-Class Vacuum Cleaner with full suction power. It features a rotational airflow technology that prevents the filters from clogging and provides persistent and uninterrupted suction power. The vacuum's lightweight and compact design enables easy transportation and storage. The bag-less design and numerous accessories (included) make it ideal for a variety of dry as well as wet applications.
Features & benefits
- Rotational airflow technology prevents the filters from clogging for persistent and uninterrupted suction power
- Lightweight and compact design for easy transportation and storage
- Bag-less design
- Includes numerous accessories
- Ideal for wet and dry applications
Specifications
| Product Name | Bosch GAS 18V-10L Professional Dust Extractor 18V 10L Bare Unit |
| Brand | Bosch |
| Manufacturer Name | Robert Bosch Limited |
| Manufacturer Part Number | 06019C6302 |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Dust Extractors |
| Colour | Blue |
| Pack Quantity | 1 |
| Voltage | 18 V |
| Product Weight | 4.7 kg |
| Product Height | 430 mm |
| Product Length | 450 mm |
| Volume | 10 l |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |