Bosch GKS12V-26N Professional Circular Saw 12V Bare Unit
SKU: TPBOSP81
The GKS 12V-26 Professional is a compact, Cordless Circular Saw for cuts up to 26.5 mm. The design is perfect for easy handling and convenient sawing at any place that can be easily controlled thanks to its small handle circumference and its low weight of only 1.4 kg.
Features & benefits
- Most compact design for easy handling and convenient sawing
- Small grip circumference
- Lightweight for easy tool control during operation
- Ideal for sawing thin wood materials like laminate and derived lumber products like OSB, plywood, or MDF
- Compatible with all Bosch Professional 12 V batteries and chargers
IDTPBOSP81
Tools & Fixings > Power Tools > Saws & Routers > Bosch GKS12V-26N Professional Circular Saw 12V Bare Unit
https://www.jewson.co.uk/p/bosch-gks-12v-26-professional-cordless-circular-saw-TPBOSP81
The GKS 12V-26 Professional is a compact, Cordless Circular Saw for cuts up to 26.5 mm. The design is perfect for easy handling and convenient sawing at any place that can be easily controlled thanks to its small handle circumference and its low weight of only 1.4 kg.
Features & benefits
- Most compact design for easy handling and convenient sawing
- Small grip circumference
- Lightweight for easy tool control during operation
- Ideal for sawing thin wood materials like laminate and derived lumber products like OSB, plywood, or MDF
- Compatible with all Bosch Professional 12 V batteries and chargers
Specifications
| Product Name | Bosch GKS12V-26N Professional Circular Saw 12V Bare Unit |
| Brand | Bosch |
| Product Type | Circular Saws |
| Manufacturer Name | Robert Bosch Limited |
| Manufacturer Part Number | 06016A1001 |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Colour | Blue |
| Pack Quantity | 1 |
| Voltage | 12 V |
| Product Weight | 1.4 kg |
| Product Height | 156 mm |
| Product Length | 279 mm |
| No Load Speed | 400 rpm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |