Bosch GSB 12V-35 Professional Combi Drill Kit 12V 2x3.0Ah
SKU: TPBJ9070
The ideal combination of compactness, productivity and performance: the brushless GSB 12V-35 Professional Cordless Combi Drill. With up to 26,250 rpm, it delivers the highest possible impact rate that enables powerful impact drilling of up to 10mm in masonry. Its compact design allows perfect handling and easy operation – even in challenging working situations. With its high rotation speed of 1,750 rpm, this true all-rounder can be used for a broad variety of jobs.
Features & benefits
- Highest possible impact rate in the 12V category, enabling powerful impact drilling of up to 10mm in masonry
- Compact design allows perfect handling
- Easy operation even in challenging working situations
- High rotation speed of 1,750rpm for a broad variety of jobs
IDTPBJ9070
Tools & Fixings > Power Tools > Power Drills > Bosch GSB 12V-35 Professional Combi Drill Kit 12V 2x3.0Ah
https://www.jewson.co.uk/p/bosch-gsb-12v-35-professional-cordless-combi-TPBJ9070
The ideal combination of compactness, productivity and performance: the brushless GSB 12V-35 Professional Cordless Combi Drill. With up to 26,250 rpm, it delivers the highest possible impact rate that enables powerful impact drilling of up to 10mm in masonry. Its compact design allows perfect handling and easy operation – even in challenging working situations. With its high rotation speed of 1,750 rpm, this true all-rounder can be used for a broad variety of jobs.
Features & benefits
- Highest possible impact rate in the 12V category, enabling powerful impact drilling of up to 10mm in masonry
- Compact design allows perfect handling
- Easy operation even in challenging working situations
- High rotation speed of 1,750rpm for a broad variety of jobs
Specifications
| Product Name | Bosch GSB 12V-35 Professional Combi Drill Kit 12V 2x3.0Ah |
| Brand | Bosch |
| Product Type | Combi Drills |
| Manufacturer Name | Robert Bosch Limited |
| Manufacturer Part Number | 06019J9070 |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Colour | Blue |
| Pack Quantity | 1 |
| Voltage | 12 V |
| Product Width | 52 mm |
| Product Weight | 0.8 kg |
| Product Height | 160 mm |
| Product Length | 170 mm |
| Battery Capacity | 6 Ah |
| Number Of Batteries | 2 |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |