Bosch HSS PointTeQ Twist Drill Bit 133 x 10mm Chrome
SKU: TABPT174
The Bosch HSS PointTeQ Twist Drill Bit 133 x 10mm (L x Dia) Pack of 2 Chrome is a cutting tool of a drilling machine that is used to create holes that are circular cross section. The drill bit offers extremely efficient drilling into reinforced concrete. The working length of the product is 87mm. The PointTeQ tip design enables fast drilling in metal and the PointTeQ self-centre tip offers an easy and efficient start. To prevent wandering that can falsify the hole diameter, the centre tip guides the drilling from the beginning to ensure efficient work and exact hole diameter.
Features & benefits
- Has high elasticity using low-heat shaping process
- Spiral flute with oxide coating provides for fast chip removal
- Manufactured from high speed steel ensures durability
IDTABPT174
Tools & Fixings > Power Tool Accessories > Drill Bits > Bosch HSS PointTeQ Twist Drill Bit 133 x 10mm Chrome
https://www.jewson.co.uk/p/bosch-hss-pointteq-twist-drill-bit-133-x-10mm-chrome-TABPT174
The Bosch HSS PointTeQ Twist Drill Bit 133 x 10mm (L x Dia) Pack of 2 Chrome is a cutting tool of a drilling machine that is used to create holes that are circular cross section. The drill bit offers extremely efficient drilling into reinforced concrete. The working length of the product is 87mm. The PointTeQ tip design enables fast drilling in metal and the PointTeQ self-centre tip offers an easy and efficient start. To prevent wandering that can falsify the hole diameter, the centre tip guides the drilling from the beginning to ensure efficient work and exact hole diameter.
Features & benefits
- Has high elasticity using low-heat shaping process
- Spiral flute with oxide coating provides for fast chip removal
- Manufactured from high speed steel ensures durability
Specifications
| Product Name | Bosch HSS PointTeQ Twist Drill Bit 133 x 10mm Chrome |
| Brand | Bosch |
| Product Type | Drill Bits |
| Manufacturer Name | Robert Bosch |
| Manufacturer Part Number | 2608577174 |
| EAN | 3165140906838 |
| Materials | High Speed Steel |
| Range | HSS Drill Bits |
| Colour | Chrome |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | China |
| Product Width | 40 mm |
| Product Weight | 0.055 kg |
| Product Height | 10 mm |
| Product Length | 133 mm |
| Diameter | 10 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |