Bosch HSS PointTeQ Twist Drill Bit 151 x 13mm
SKU: TABPT177
Bosch HSS PointTeQ Twist Drill Bit 151 x 13mm (L x Dia) comes with a working length of 63mm. PointTeQ tip design enables fast drilling in metal. The product conforms to DIN 338. Ergonomically designed for fast chip removal.
Features & benefits
- Designed with high elasticity using low heat shaping process
- Spiral flute with oxide coating
IDTABPT177
Tools & Fixings > Power Tool Accessories > Drill Bits > Bosch HSS PointTeQ Twist Drill Bit 151 x 13mm
https://www.jewson.co.uk/p/bosch-hss-pointteq-twist-drill-bit-151-x-13mm-TABPT177
Bosch HSS PointTeQ Twist Drill Bit 151 x 13mm (L x Dia) comes with a working length of 63mm. PointTeQ tip design enables fast drilling in metal. The product conforms to DIN 338. Ergonomically designed for fast chip removal.
Features & benefits
- Designed with high elasticity using low heat shaping process
- Spiral flute with oxide coating
Specifications
| Product Name | Bosch HSS PointTeQ Twist Drill Bit 151 x 13mm |
| Brand | Bosch |
| Product Type | Drill Bits |
| Manufacturer Name | Bosch |
| Manufacturer Part Number | 2608577177 |
| EAN | 3165140906869 |
| Compliance Approvals | ISO 14001 |
| Materials | High speed steel |
| Range | HSS Drill Bits |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Germany |
| Product Length | 151 mm |
| Diameter | 13 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |