Bosch Replacement Planer Blade 82mm
SKU: TM113956
The Bosch Replacement Planer Blade 82mm is appropriate for use with planers from Bosch, AEG, Black and Decker, Fein, Haffner, Hitachi, Holz-Her, Mafell, Makita, and Metabo.
Features & benefits
- Double edged knives to reduce the frequency of replacing blades
- Carbide tips with titanium for maximum sharpness and durability
- Made of tungsten carbide makes it strong
- Minimal material between a twin-cut chase allows conduits to be fitted
- Hand-held rotary percussive drill for drilling into unreinforced concrete
- Usage of product in various material ensures flexibility
- Suitable for both small and larger diameter holes
IDTM113956
Tools & Fixings > Power Tool Accessories > Saw & Plane Blades > Bosch Replacement Planer Blade 82mm
https://www.jewson.co.uk/p/bosch-replacement-planer-blade-82mm-TM113956
The Bosch Replacement Planer Blade 82mm is appropriate for use with planers from Bosch, AEG, Black and Decker, Fein, Haffner, Hitachi, Holz-Her, Mafell, Makita, and Metabo.
Features & benefits
- Double edged knives to reduce the frequency of replacing blades
- Carbide tips with titanium for maximum sharpness and durability
- Made of tungsten carbide makes it strong
- Minimal material between a twin-cut chase allows conduits to be fitted
- Hand-held rotary percussive drill for drilling into unreinforced concrete
- Usage of product in various material ensures flexibility
- Suitable for both small and larger diameter holes
Specifications
| Product Name | Bosch Replacement Planer Blade 82mm |
| Brand | Bosch |
| Product Type | Planer Blades |
| Manufacturer Name | Robert Bosch |
| Manufacturer Part Number | 2607000096 |
| EAN | 3165140010450 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Tungsten Carbide |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Colour | Grey |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Germany |
| Product Width | 78 mm |
| Product Weight | 0.018 kg |
| Product Height | 2 mm |
| Product Length | 82 mm |
| Blade Size | 82 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |