Bosch SDS Plus-5X Drill Bit 160 x 5.5mm
SKU: TABX5775
Bosch SDS Plus 5X Drill Bit 160 x 5.5mm (L x Dia) Chrome is a cutting tool designed to create circular cross section holes. The drill bit offers extremely efficient drilling into reinforced concrete. The working length of the product is 100mm. Centre tip guides the drilling from the beginning to ensure efficient work and exact hole diameter. Suitable for use on concrete, masonry, and reinforced concrete. Compatible with rotary hammers with SDS plus holders.
Features & benefits
- Four cutter head prevents jamming and breakage
- Four flute design for increased drilling speed
- Corrosion resistant
IDTABX5775
Tools & Fixings > Power Tool Accessories > Drill Bits > Bosch SDS Plus-5X Drill Bit 160 x 5.5mm
https://www.jewson.co.uk/p/bosch-sds-plus-5x-drill-bit-160-x-5-5mm-TABX5775
Bosch SDS Plus 5X Drill Bit 160 x 5.5mm (L x Dia) Chrome is a cutting tool designed to create circular cross section holes. The drill bit offers extremely efficient drilling into reinforced concrete. The working length of the product is 100mm. Centre tip guides the drilling from the beginning to ensure efficient work and exact hole diameter. Suitable for use on concrete, masonry, and reinforced concrete. Compatible with rotary hammers with SDS plus holders.
Features & benefits
- Four cutter head prevents jamming and breakage
- Four flute design for increased drilling speed
- Corrosion resistant
Specifications
| Product Name | Bosch SDS Plus-5X Drill Bit 160 x 5.5mm |
| Brand | Bosch |
| Product Type | SDS Drill Bits |
| Manufacturer Name | Bosch |
| Manufacturer Part Number | 2608833775 |
| EAN | 6949509223289 |
| Compliance Approvals | ISO 14001 |
| Materials | Steel |
| Colour | Chrome |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Germany |
| Product Length | 160 mm |
| Diameter | 5.5 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |