Bostik Cementone Freeflo Waterproofer 5L Orange
SKU: LBCFW005
Bostik Cementone Freeflo Waterproof 5 Litres Orange is a highly penetrative, thin bituminous solution used for priming concrete roofs, cementitious screeds and renders prior to the application of bituminous materials. The penetration primer should be well scrubbed in by brush or applied by spray, taking care to ensure the surface is dry and as dust-free as possible. The drying time is approximately 3-6 hours depending upon the climate conditions. The user should make sure that the product has dried completely before overcoating. It is used in both interior and exterior applications.
Features & benefits
- Weather resistant as it withstands any climate
- Water resistant
- It is easily applied using hand pressure only
- Easily fills cracks and does not weather under any condition
- Flexible, making it long-lasting
IDLBCFW005
Tools & Fixings > Building Chemicals > Compounds & Chemicals > Bostik Cementone Freeflo Waterproofer 5L Orange
https://www.jewson.co.uk/p/bostik-cementone-freeflo-waterproof-5-litres-orange-LBCFW005
Bostik Cementone Freeflo Waterproof 5 Litres Orange is a highly penetrative, thin bituminous solution used for priming concrete roofs, cementitious screeds and renders prior to the application of bituminous materials. The penetration primer should be well scrubbed in by brush or applied by spray, taking care to ensure the surface is dry and as dust-free as possible. The drying time is approximately 3-6 hours depending upon the climate conditions. The user should make sure that the product has dried completely before overcoating. It is used in both interior and exterior applications.
Features & benefits
- Weather resistant as it withstands any climate
- Water resistant
- It is easily applied using hand pressure only
- Easily fills cracks and does not weather under any condition
- Flexible, making it long-lasting
Specifications
| Product Name | Bostik Cementone Freeflo Waterproofer 5L Orange |
| Brand | Bostik |
| Manufacturer Name | Bostik |
| Manufacturer Part Number | 30812469 |
| EAN | 5011734001367 |
| Compliance Approvals | EN 934-3 |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Waterproofer |
| Colour | Orange |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Width | 18.5 cm |
| Product Weight | 5 kg |
| Product Height | 28.2 cm |
| Product Length | 13.3 cm |
| Volume | 5 l |
| Drying Time | 1 hour |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |