BRC High Tensile Reinforcement Bar 3m x 10mm
SKU: FNRERD50
High tensile reinforcement bar sold in straight lengths. Commonly used to create tension in reinforced concrete and masonry structures to aid compression. 3m long and 10mm thick.
Features & benefits
- High tensile steel reinforcement bar
- Used for tensioning within concrete structures
- Textured to aid cohesion
- All steel supplied to BS 4449, Grade B500C
IDFNRERD50
Building Materials > Builders Metalwork > Steel Reinforcement > BRC High Tensile Reinforcement Bar 3m x 10mm
https://www.jewson.co.uk/p/brc-high-tensile-reinforcement-bar-3m-x-10mm-FNRERD50
High tensile reinforcement bar sold in straight lengths. Commonly used to create tension in reinforced concrete and masonry structures to aid compression. 3m long and 10mm thick.
Features & benefits
- High tensile steel reinforcement bar
- Used for tensioning within concrete structures
- Textured to aid cohesion
- All steel supplied to BS 4449, Grade B500C
Specifications
| Product Name | BRC High Tensile Reinforcement Bar 3m x 10mm |
| Brand | BRC |
| Manufacturer Name | BRC |
| Manufacturer Part Number | CGG07T10X3000 |
| Materials | Steel |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Reinforcement |
| Product Weight | 1.84 kg |
| Product Length | 3 m |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |