BRC Steel Reinforcement Dowel Bar 6m x 10mm
SKU: FNRERD27
BRC Steel Reinforcement Dowel Bar 6m x 10mm (L x Dia) is used to create a debonded dowelled joint, reinforcing the connection between two or more concrete slabs to improve force transfer. The tolerance rates of the dowel bars vary with respect to horizontal, longitudinal, vertical translation, horizontal skew, vertical tilt, and embedment length. Can be expressed as absolute maximum measures or as percentages of the length of the dowel or thickness of the concrete.
Features & benefits
- High load transfer efficiency preventing formation of stress
- Corrosion resistant
IDFNRERD27
Building Materials > Builders Metalwork > Steel Reinforcement > BRC Steel Reinforcement Dowel Bar 6m x 10mm
https://www.jewson.co.uk/p/brc-steel-reinforcement-dowel-bar-6m-x-10mm-FNRERD27
BRC Steel Reinforcement Dowel Bar 6m x 10mm (L x Dia) is used to create a debonded dowelled joint, reinforcing the connection between two or more concrete slabs to improve force transfer. The tolerance rates of the dowel bars vary with respect to horizontal, longitudinal, vertical translation, horizontal skew, vertical tilt, and embedment length. Can be expressed as absolute maximum measures or as percentages of the length of the dowel or thickness of the concrete.
Features & benefits
- High load transfer efficiency preventing formation of stress
- Corrosion resistant
Specifications
| Product Name | BRC Steel Reinforcement Dowel Bar 6m x 10mm |
| Brand | BRC |
| Manufacturer Name | BRC REINFORCEMENT |
| Manufacturer Part Number | CGG07R10X6000 |
| Materials | Steel |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Length | 6 m |
| Diameter | 10 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |