Brooklyn 2 Panel Primed White Door 2040 x 826 x 40mm
SKU: LPDO1337
Taking inspiration from Shaker styles, the Brooklyn door design features a white primed solid core and raised shaped panels.
Features & benefits
- Engineered Construction
- Raised and Fielded Panels
- Ready for a final top coat
- Solid core
IDLPDO1337
Doors & Joinery > Internal Doors > Internal Primed Doors > Brooklyn 2 Panel Primed White Door 2040 x 826 x 40mm
https://www.jewson.co.uk/p/brooklyn-2p-primed-white-door-826-x-2040-LPDO1337
Taking inspiration from Shaker styles, the Brooklyn door design features a white primed solid core and raised shaped panels.
Features & benefits
- Engineered Construction
- Raised and Fielded Panels
- Ready for a final top coat
- Solid core
Specifications
| Product Name | Brooklyn 2 Panel Primed White Door 2040 x 826 x 40mm |
| Brand | LPD Doors |
| Product Type | Internal Primed Doors |
| Manufacturer Name | LPD Doors |
| Manufacturer Part Number | WFBROSOL826 |
| EAN | 5036464002866 |
| Warranty Period | 10 years |
| Materials | Manufactured Wood |
| Commercial Or Domestic Use | Domestic |
| Range | Traditional |
| Colour | White |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Finish | Primed |
| Product Width | 826 mm |
| Product Weight | 28 kg |
| Product Height | 2040 mm |
| Thickness | 40 mm |
| Door Style | 2 Panel |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |