Treated Incised Fence Post 3000 x 100 x 100mm (L x W x T) Green is sourced from the sitka spruce. This British grown material is often much coarser in texture, with larger and more numerous knots. The posts meet the requirements of User Class 4. The deep level treatment allows the preservative to penetrate the timber more deeply. Using innovative technology, the range of fence posts have fine incisions on all sides of the timber.
Treated Incised 10ft Fence Post
Green 100 x 100 x 3000mm
- Suitable for ground contact covered by a 15 year warranty against failure through decay or insect attack
- Cut 4ex a log for increased dimensional stability
- Dried and incised pre-treatment to ensure greater penetration of treatment chemicals
- UC4 Treated to BS EN 335-1 & BS8417
- FSC certified from well managed forests
Treated Incised Fence Post 3000 x 100 x 100mm (L x W x T) Green is sourced from the sitka spruce. This British grown material is often much coarser in texture, with larger and more numerous knots. The posts meet the requirements of User Class 4. The deep level treatment allows the preservative to penetrate the timber more deeply. Using innovative technology, the range of fence posts have fine incisions on all sides of the timber.
- Suitable for ground contact covered by a 15 year warranty against failure through decay or insect attack
- Cut 4ex a log for increased dimensional stability
- Dried and incised pre-treatment to ensure greater penetration of treatment chemicals
- UC4 Treated to BS EN 335-1 & BS8417
- FSC certified from well managed forests
| Product Name | Treated Incised 10ft Fence Post<br>Green 100 x 100 x 3000mm |
| Brand | Unbranded |
| Manufacturer Name | Various |
| Manufacturer Part Number | TEP15G4A |
| Warranty Period | 15 years |
| Materials | Timber |
| Range | Fencing |
| Colour | Green |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Sawn Incised |
| Recyclable | Yes |
| Renewable | Yes |
| Product Width | 100 mm |
| Product Weight | 18.6 kg |
| Product Length | 3000 mm |
| Thickness | 100 mm |
| Durability | BS8417 |
| Treatment Type | Class 4 |
| Species | Spruce (Picea Abies) |
| Chain Of Custody Scheme | FSC |
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |