Bulldozer 24" Heavy Duty Dual Fill Broom with Handle
SKU: CBS02549
Large Broom with a size of 24" for sweeping large outside surface areas.
Features & benefits
- Dual stiff and soft PVC bristles are desigend for sweeping up heavy debris and finer particles
- The dual PVC bristles are suitable to sweep both wet and dry debris
- Plastic broom head is durable and helps to protect and prolong the longevity of the broom
- Fitted with a heavy duty double lock support bracket for added stability when sweeping
- Soft neoprene handle grip provides a comfortable grip whilst sweeping
- Designed for sweeping up heavy debris and finer particles
- Suitable for sweeping outside surfaces
- Very hard wearing
IDCBS02549
Tools & Fixings > Safety & Workwear > Cleaning Products > Bulldozer 24" Heavy Duty Dual Fill Broom with Handle
https://www.jewson.co.uk/p/bulldozer-24-heavy-duty-dual-fill-broom-with-handle-CBS02549
Large Broom with a size of 24" for sweeping large outside surface areas.
Features & benefits
- Dual stiff and soft PVC bristles are desigend for sweeping up heavy debris and finer particles
- The dual PVC bristles are suitable to sweep both wet and dry debris
- Plastic broom head is durable and helps to protect and prolong the longevity of the broom
- Fitted with a heavy duty double lock support bracket for added stability when sweeping
- Soft neoprene handle grip provides a comfortable grip whilst sweeping
- Designed for sweeping up heavy debris and finer particles
- Suitable for sweeping outside surfaces
- Very hard wearing
Specifications
| Product Name | Bulldozer 24" Heavy Duty Dual Fill Broom with Handle |
| Brand | Bulldozer |
| Product Type | Brooms, Brushes & Accessories |
| Manufacturer Name | Charles Bentley & Son Limited |
| Manufacturer Part Number | HQ.16/Y |
| EAN | 5014555025499 |
| Materials | PP, PET, Steel, Neoprene Sponge |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Brooms |
| Model Number | HQ.16/Y |
| Colour Family | Multiple Colours |
| Application | Sweeping |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | UK |
| Product Width | 150 mm |
| Product Weight | 1.35 kg |
| Product Height | 1490 mm |
| Product Length | 105 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |