Ideal for cutting materials like UPVC, Metal, Stone and Aluminium. This cutting disc is designed for 115mm angle grinders. The disc produces low vibration, low noise when cutting and is long lasting.
Norton Clipper Multi-Purpose Ultra Thin Cutting Disc 1 x 115mm
SKU: SGA71455
Features & benefits
- Multi-Purpose cutting, 1 disc cuts Multi-materials
- 1mm thick for Fast & accurate cutting
- Low noise & low vibration
IDSGA71455
Tools & Fixings > Power Tool Accessories > Grinding & Cutting Discs > Norton Clipper Multi-Purpose Ultra Thin Cutting Disc 1 x 115mm
https://www.jewson.co.uk/p/c-60-multi-purpose-ultra-thin-cutting-disc-1-x-115mm-SGA71455
Ideal for cutting materials like UPVC, Metal, Stone and Aluminium. This cutting disc is designed for 115mm angle grinders. The disc produces low vibration, low noise when cutting and is long lasting.
Features & benefits
- Multi-Purpose cutting, 1 disc cuts Multi-materials
- 1mm thick for Fast & accurate cutting
- Low noise & low vibration
Specifications
| Product Name | Norton Clipper Multi-Purpose Ultra Thin Cutting Disc 1 x 115mm |
| Brand | Norton Clipper |
| Product Type | Cutting Blades |
| Manufacturer Part Number | 66253371455 |
| Pack Quantity | 1 |
| Diameter | 115 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Blade Size | 115 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |