Decibel Mute 23 Soundproofing Panel for Ceilings 1000 x 1200mm 12m²
SKU: DIL01004
Decibel’s C - Mute System 23 gives great sound insulation for both impact and airborne noise. To be finished with a layer of plasterboard. Combine C - Mute System 23 with Decibel's DC Visco for superior acoustic performance. An Ideal solution for Residential, Commercial, Offices, Restaurants, Pubs & Clubs, New build, Refurbishments, flat conversions. Ultra-Thin soundproofing-23mm thick (33mm from the wall allowing for an air gap). Sound reduction index for air born noise up to Rw=65dB. Sound reduction index impact noise up to Ln,w=54dB. Comfortably exceeds Building Regulations Approved Document E -Resistance to the Passage of Sound.
Features & benefits
- Easy to install
IDDIL01004
Building Materials > Insulation > Acoustic Insulation > Decibel Mute 23 Soundproofing Panel for Ceilings 1000 x 1200mm 12m²
https://www.jewson.co.uk/p/c-mute-23-soundproofing-for-ceilings-DIL01004
Decibel’s C - Mute System 23 gives great sound insulation for both impact and airborne noise. To be finished with a layer of plasterboard. Combine C - Mute System 23 with Decibel's DC Visco for superior acoustic performance. An Ideal solution for Residential, Commercial, Offices, Restaurants, Pubs & Clubs, New build, Refurbishments, flat conversions. Ultra-Thin soundproofing-23mm thick (33mm from the wall allowing for an air gap). Sound reduction index for air born noise up to Rw=65dB. Sound reduction index impact noise up to Ln,w=54dB. Comfortably exceeds Building Regulations Approved Document E -Resistance to the Passage of Sound.
Features & benefits
- Easy to install
Specifications
| Product Name | Decibel Mute 23 Soundproofing Panel for Ceilings 1000 x 1200mm 12m² |
| Brand | Decibel |
| Product Type | Soundproofing |
| Manufacturer Name | Decibel International Ltd |
| EAN | 3800501917312 |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Europe |
| Recyclable | No |
| Renewable | No |
| Product Width | 23 mm |
| Product Weight | 17.4 kg |
| Product Height | 1.2 mm |
| Product Length | 1000 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |