Decibel Mute 33 Soundproofing Panel for Ceilings 1000 x 1200mm 12m²
SKU: DIL01005
Decibel’s C - Mute System 33 gives great sound insulation for both impact and airborne noise. To be finished with a layer of plasterboard. Combine C - Mute System 33 with Decibel's DC Visco for superior acoustic performance. An Ideal solution for Residential, Commercial, Offices, Restaurants, Pubs & Clubs, New build, Refurbishments, flat conversions. Thin soundproofing - 33mm thick (43mm from the wall allowing for an air gap). Sound reduction index for airborne noise up to Rw=67 dB, Impact noise Ln,w=52 dB. Comfortably exceeds Building Regulations Approved Document E -Resistance to the Passage of Sound. Easy to install
Features & benefits
- 33mm thick (43mm from the wall allowing for an air gap)
- Easy to install
IDDIL01005
Building Materials > Insulation > Acoustic Insulation > Decibel Mute 33 Soundproofing Panel for Ceilings 1000 x 1200mm 12m²
https://www.jewson.co.uk/p/c-mute-33-soundproofing-for-ceilings-DIL01005
Decibel’s C - Mute System 33 gives great sound insulation for both impact and airborne noise. To be finished with a layer of plasterboard. Combine C - Mute System 33 with Decibel's DC Visco for superior acoustic performance. An Ideal solution for Residential, Commercial, Offices, Restaurants, Pubs & Clubs, New build, Refurbishments, flat conversions. Thin soundproofing - 33mm thick (43mm from the wall allowing for an air gap). Sound reduction index for airborne noise up to Rw=67 dB, Impact noise Ln,w=52 dB. Comfortably exceeds Building Regulations Approved Document E -Resistance to the Passage of Sound. Easy to install
Features & benefits
- 33mm thick (43mm from the wall allowing for an air gap)
- Easy to install
Specifications
| Product Name | Decibel Mute 33 Soundproofing Panel for Ceilings 1000 x 1200mm 12m² |
| Brand | Decibel |
| Product Type | Soundproofing |
| Manufacturer Name | Decibel International Ltd |
| EAN | 3800501917329 |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Europe |
| Recyclable | No |
| Renewable | No |
| Product Width | 33 mm |
| Product Weight | 18 kg |
| Product Height | 1.2 mm |
| Product Length | 1000 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |