Caberdek P5 TG4 is a high-grade moisture resistant chipboard manufactured for interior applications in moist and humid conditions. Caberdek consists of a waterproof, slip-resistant film bonded to moisture-resistant CaberFloor P5 and acts as a safe working platform. The protective film has a high impact puncture and tear resistance.
Caberdek P5 FSC TG4 2400 x 600 x 18mm
- Safe working platform – slip-resistant film and assists with fall protection
- Withstands high site traffic – impact, puncture and tear resistant film
- All systems are fully BBA approved, can be exposed to the elements for 42 days
- 44db sound reduction when used with leading I-beam and insulation manufacturers
- Film is easily removed, saves clean up costs and time
Caberdek P5 TG4 is a high-grade moisture resistant chipboard manufactured for interior applications in moist and humid conditions. Caberdek consists of a waterproof, slip-resistant film bonded to moisture-resistant CaberFloor P5 and acts as a safe working platform. The protective film has a high impact puncture and tear resistance.
- Safe working platform – slip-resistant film and assists with fall protection
- Withstands high site traffic – impact, puncture and tear resistant film
- All systems are fully BBA approved, can be exposed to the elements for 42 days
- 44db sound reduction when used with leading I-beam and insulation manufacturers
- Film is easily removed, saves clean up costs and time
| Product Name | Caberdek P5 FSC TG4 2400 x 600 x 18mm |
| Brand | CaberFloor |
| Product Type | Chipboard Flooring |
| Manufacturer Name | West Fraser |
| Manufacturer Part Number | 1824000600ABCF |
| Pack Quantity | 1 |
| Recyclable | Yes |
| Product Width | 600 mm |
| Product Length | 2400 mm |
| Thickness | 18 mm |
| Species | Picea abies/Pinus sylvestris |
| Chain Of Custody Scheme | FSC |
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |