CaberShield Eco P5 TG4 is a high performance, environmentally friendly P5 chipboard with a tough, permanent, solvent free, UV-cured waterproof coating on the upper surface. Its slip-resistant finish makes it ideal for flooring before a building is fully weatherproof and when construction mess is still a reality.
Cabershield Eco P5 FSC TG4 2400 x 600 x 22mm
- An advanced product designed to keep you building in all weathers.
- The tough, slip-resistant, permanent top coating stands up to the knocks and scrapes of construction.
- Provides a safe working platform, ensuring no water ingress
- To be stored in a dry, covered area
- Engineered for new builds, replacements floors, commercial and domestic
- FSC & BBA certified
- CaberShield Eco has a UV-cured coating which uses less energy to produce vs double-sided floor panels
CaberShield Eco P5 TG4 is a high performance, environmentally friendly P5 chipboard with a tough, permanent, solvent free, UV-cured waterproof coating on the upper surface. Its slip-resistant finish makes it ideal for flooring before a building is fully weatherproof and when construction mess is still a reality.
- An advanced product designed to keep you building in all weathers.
- The tough, slip-resistant, permanent top coating stands up to the knocks and scrapes of construction.
- Provides a safe working platform, ensuring no water ingress
- To be stored in a dry, covered area
- Engineered for new builds, replacements floors, commercial and domestic
- FSC & BBA certified
- CaberShield Eco has a UV-cured coating which uses less energy to produce vs double-sided floor panels
| Product Name | Cabershield Eco P5 FSC TG4 2400 x 600 x 22mm |
| Brand | CaberFloor |
| Product Type | Chipboard Flooring |
| Manufacturer Name | West Fraser |
| Manufacturer Part Number | 2224000600ABCE |
| Compliance Approvals | ISO 14001 FSC CE |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Width | 600 mm |
| Product Length | 2400 mm |
| Thickness | 22 mm |
| Species | Picea Abies/Pinus Sylvestris |
| Chain Of Custody Scheme | FSC |
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |