CaberMDF Pro FSC Moisture Resistant 2440 x 1220mm x 6mm
SKU: FMDF06MR
CaberMDF Pro FSC is a high quality, medium density fibreboard that withstands wetting and humidity problems. The MDF board is a homogeneous wood fibre material making it suitable to machine and surface finish. The board gives a smooth finish, which is ideal for painting, paper foils and veneers. It conforms to European E1 emission standard and complies with BS EN 622: Part
Features & benefits
- Easily read graduations for accurate measurements
- Hanging holes for compact storage
IDFMDF06MR
Timber > Sheet Materials > MDF Boards > CaberMDF Pro FSC Moisture Resistant 2440 x 1220mm x 6mm
https://www.jewson.co.uk/p/caberwood-moisture-resistant-mdf-panel-2440-x-1220-x-6mm-green-FMDF06MR
CaberMDF Pro FSC is a high quality, medium density fibreboard that withstands wetting and humidity problems. The MDF board is a homogeneous wood fibre material making it suitable to machine and surface finish. The board gives a smooth finish, which is ideal for painting, paper foils and veneers. It conforms to European E1 emission standard and complies with BS EN 622: Part
Features & benefits
- Easily read graduations for accurate measurements
- Hanging holes for compact storage
Specifications
| Product Name | CaberMDF Pro FSC Moisture Resistant 2440 x 1220mm x 6mm |
| Brand | Caber MDF |
| Manufacturer Name | West Fraser |
| Manufacturer Part Number | 0624401220FG |
| Range | MDF Panels |
| Application | furniture |
| Pack Quantity | 96 |
| Recyclable | Yes |
| Product Width | 1220 mm |
| Product Weight | 13.396 kg |
| Product Length | 2440 mm |
| Thickness | 6 mm |
| Species | Picea abies/Pinus sylvestris |
| Chain Of Custody Scheme | FSC |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |