Canterbury 4 Panel Primed White Door 1981 x 762 x 44mm
SKU: LPDO1348
The classic Canterbury door design features four rectangular raised shaped panels with a primed solid core and a white finish.
Features & benefits
- Engineered Construction
- Raised and Fielded Panels
- Ready for a final top coat
- Solid core
IDLPDO1348
Doors & Joinery > Internal Doors > Internal Primed Doors > Canterbury 4 Panel Primed White Door 1981 x 762 x 44mm
https://www.jewson.co.uk/p/canterbury-4p-primed-white-door-762-x-1981-LPDO1348
The classic Canterbury door design features four rectangular raised shaped panels with a primed solid core and a white finish.
Features & benefits
- Engineered Construction
- Raised and Fielded Panels
- Ready for a final top coat
- Solid core
Specifications
| Product Name | Canterbury 4 Panel Primed White Door 1981 x 762 x 44mm |
| Brand | LPD Doors |
| Product Type | Internal Primed Doors |
| Manufacturer Name | LPD Doors |
| Manufacturer Part Number | WFCAN4P30FC |
| EAN | 5036464002972 |
| Warranty Period | 10 years |
| Materials | Manufactured Wood |
| Commercial Or Domestic Use | Domestic |
| Range | Traditional |
| Colour | White |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Finish | Primed |
| Product Width | 762 mm |
| Product Weight | 44 kg |
| Product Height | 1981 mm |
| Thickness | 44 mm |
| Door Style | 4 Panel |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |