Caple 70/30 Frost Free In-Column Fridge Freezer
SKU: RI730800
70/30 Frost Free In-Column Fridge Freezer
Features & benefits
- Reversible door
- Sliding door installation
- Electronic controls
- Deluxe steel trimmed interior
- Auto defrost
- Frost free
- 220-240:V
IDRI730800
Kitchens & Bathrooms > Kitchen Appliances > Refrigeration > Caple 70/30 Frost Free In-Column Fridge Freezer
https://www.jewson.co.uk/p/caple-7030-frost-free-in-column-fridge-freezer-RI730800
70/30 Frost Free In-Column Fridge Freezer
Features & benefits
- Reversible door
- Sliding door installation
- Electronic controls
- Deluxe steel trimmed interior
- Auto defrost
- Frost free
- 220-240:V
Specifications
| Product Name | Caple 70/30 Frost Free In-Column Fridge Freezer |
| Brand | Caple |
| Product Type | Refrigeration |
| Manufacturer Name | RI7308 |
| Manufacturer Part Number | RI7308 |
| EAN | 5038024786834 |
| Warranty Period | 2 years |
| Output Power | 218 kW |
| Commercial Or Domestic Use | Domestic |
| Range | Integrated Fridge Freezers |
| Model Number | RI7308 |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Turkey |
| Age Restricted Product | No |
| Product Weight | 53.5 kg |
| Product Height | 1770 mm |
| Product Length | 545 mm |
| Product Depth | 545 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |