Caple Built Under Larder Fridge with Ice Box
SKU: RBR90000
Built Under Larder Fridge with Ice Box
Features & benefits
- Matches freezer RBF6
- Mechanically controlled
- Adjustable thermostat
- 100% CFC/HFC free
- Fixed door installation
- Reversible door
- Ice box open/closed indicator
- 220-240:V
IDRBR90000
Kitchens & Bathrooms > Kitchen Appliances > Refrigeration > Caple Built Under Larder Fridge with Ice Box
https://www.jewson.co.uk/p/caple-built-under-larder-fridge-with-ice-box-RBR90000
Built Under Larder Fridge with Ice Box
Features & benefits
- Matches freezer RBF6
- Mechanically controlled
- Adjustable thermostat
- 100% CFC/HFC free
- Fixed door installation
- Reversible door
- Ice box open/closed indicator
- 220-240:V
Specifications
| Product Name | Caple Built Under Larder Fridge with Ice Box |
| Brand | Caple |
| Product Type | Refrigeration |
| Manufacturer Part Number | RBR9 |
| EAN | 5038024837246 |
| Warranty Period | 2 years |
| Output Power | 149 kW |
| Commercial Or Domestic Use | Domestic |
| Range | Integrated Fridge Freezers |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Turkey |
| Age Restricted Product | No |
| Product Weight | 33.5 kg |
| Product Length | 595 mm |
| Product Depth | 548 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |