Carbine Hook Zinc Plated 6 x 60mm Pack of 2
SKU: CPL62267
Carbine Hook Zinc Plated 6 x 60mm
Features & benefits
- Indoor & Outdoor use
- Easy to use
- Zinc Plated
- 65kg Max Load
IDCPL62267
Tools & Fixings > Hand Tools > Tarpaulins, Ropes & Rubble Sacks > Carbine Hook Zinc Plated 6 x 60mm Pack of 2
https://www.jewson.co.uk/p/carbine-hook-zinc-plated-6-x-60mm-CPL62267
Carbine Hook Zinc Plated 6 x 60mm
Features & benefits
- Indoor & Outdoor use
- Easy to use
- Zinc Plated
- 65kg Max Load
Specifications
| Product Name | Carbine Hook Zinc Plated 6 x 60mm Pack of 2 |
| Brand | Chain Products Limited (GEB) |
| Product Type | Hooks |
| Manufacturer Name | Chain Products |
| Manufacturer Part Number | CD07060 |
| Materials | Steel |
| Commercial Or Domestic Use | Domestic |
| Pack Quantity | 2 |
| Country Of Origin | China |
| Product Width | 25 mm |
| Product Weight | 0.07 kg |
| Product Height | 6 mm |
| Product Length | 60 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |